Ile zapłacisz za darmowy roaming w Unii po 15 czerwca?

Ile zapłacisz za darmowy roaming w Unii Europejskiej po 15 czerwca?

To ile zapłacisz za roaming zależy od interpretacji przepisów o darmowym roamingu przez Twojego operatora sieci komórkowej. Jak zwykle okazało się, że dla operatorów darmowy roaming wcale nie oznacza, że nie mogą za niego słono kasować swoich klientów.

Po tym, gdy ogłoszono nowe hurtowe stawki roamingoweopłaty za roaming w unii europejskiej w UE, odnieśliśmy wrażenie, że nastanie koniec dodatkowych opłat, jakieponoszą użytkownicy, korzystając z usług sieci komórkowych za granicą. Większości z nas  mogło się wydawać, że mając ofertę typu „no limit”, nie będzie trzeba przejmować się opłatami roamingowymi. Tak jednak nie jest. Polscy operatorzy mają własny pomysł na darmowy roaming.

Wiadome było, że operatorzy będą monitorować sposób, w jaki użytkownicy korzystają ze smartfonów na terenie innych krajów, aby wyeliminować tak zwane “nieprawidłowe zachowania” – na przykład korzystanie z usług, gdy na stałe mieszka się poza granicami Polski. W takim przypadku zostałyby naliczone dodatkowe opłaty.

Jak się szybko okazało Play  jako pierwszy przedstawił nowe cenniki usług w roamingu obowiązujące od 15 czerwca. Rzecznik prasowy operatora wyjaśnił, że firma nie zlikwidowała całkowicie z opłat, gdyż wiązałoby się to ze stratami, o czym przeczytaliśmy na “WP Finanse”. Czy coś się w takim razie zmieniło? Jeśli tak, to u którego operatora?

Najlepiej chyba wypadł Orange.

orangeSieć Orange, która jako jedyna postanowiła umożliwić klientom ofert no limit korzystanie z usług na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego tak, jak robią to w Polsce. Operator  ma po prostu nie pobierać opłat roamingowych od klientów, którzy korzystają z taryf z nielimitowanymi połączeniami.

Orange dla każdej oferty wprowadza również pakiet danych, który wyliczony jest na podstawie limitu “Fair Usage Policy”, który maksymalnie wynosi aż 9,5 GB (dla taryfy Orange Free za 189,90zł), a po jego przekroczeniu pobierana jest opłata w wysokości 4 gr za 1 MB. Sieć poinformowała też , że klienci ofert na kartę będą płacić tę samą stawkę za połączenia i SMS-y, którą płacą w Polsce, a transfer danych rozliczany jest po 10 gr za 1 MB.

W Plusie jak zwykle słabiutko.

PlusSieć Plus wprowadziła cenniki usług w roamingu, które będą obowiązywać w krajach EOG po 15 czerwca 2017. Operator proponuje najskromniejsze pakiety na połączenia przychodzące, które wynoszą tylko 300 min. i 150 min za darmo.

Nie wprowadzono też dodatkowych pakietów na połączenia wychodzące, nie wspominając o wiadomościach SMS i MMS. Skromny pakiet danych (150 MB) dostępny jest jedynie w najdroższej ofercie sieci (69,99 zł).

Virgin podobnie jak Plus.

virgin mobileW nowej ofercie Virgin Mobile. Sieć przewiduje pakiety o wielkości 120 lub 150 min. na połączenia przychodzące, a stawka z minutę połączenia po ich wykorzystaniu to 5 gr. Połączenia wychodzące będą kosztować 29 gr, za SMS-y zapłacimy 6 lub 9 gr. Natomiast jeden MB to koszt 12 gr. Oferta nie powala z nóg.

Play się nie wykazał.

playPlay poinformował, że użytkownicy co roku będą otrzymywać pakiet minut na rozmowy przychodzące (400/700 min.), a po jej wykorzystaniu za minutę odebranego połączenia zapłacimy 5 gr.

W zależności od taryfy wprowadzone zostały też pakiety związane z połączeniami wychodzącymi, wysyłaniem wiadomości SMS i MMS oraz transferem danych. Każdy z nich przyznawany jest użytkownikowi na cały rok, a niewykorzystane środki nie będą przechodzić na okres kolejnych 12 miesięcy. Po wykorzystaniu danego pakietu klient będzie płacił z góry ustaloną stawkę.

Nieco lepiej prezentuje się T-Mobile, ale szału nie ma.

t-mobileOperator również wprowadza pakiety podstawowych usług w roamingu w Europejskim Obszarze Gospodarczym (kraje UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia). Plusem jest to, że są one większe — w przypadku połączeń przychodzących to 1500 min. w taryfach na abonament i 500 min. w prepaidowych.

A miało być tak pięknie…

Po 15/06/2017 opłaty roamingowe w całej Unii Europejskiej miały zostać zlikwidowane. Zdaniem Komisji Europejskiej cenniki roamingowe polskich operatorów mogą być niezgodne z rozporządzeniem „roam like at home”. Niewykluczone, że sprawa zakończy się interwencją Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

 

Komentarze

Przekręt na "darmowy roaming w UE" i interwencja UKE | TamGdzieTaniej.pl

18 maja 2017 o godz.20:32

[…] Tu sprawdzisz, czy twój operator sieci komórkowej wprowadził opłaty za roaming po 15 czerwca 2017. […]

Ferdynand Wspaniały

06 czerwca 2017 o godz.11:40

Operator telekomunikacyjny po polsku to zorganizowana przestępczość, podobnie jak banki.

Skomentuj Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany