113 statków kosmicznych w 57 lat.

Według naszych szacunków na tym obrazku znajduje się 113 statków kosmicznych wystrzelonych przez ludzkość w ciągu 57 lat podboju kosmosu.

mapa lotów kosmicznych

Zaczynając od Radzieckiego Luna 2 wystrzelonego w 1959 roku, na DSCOVR wystrzelonym przez USA w roku 2015 skończywszy.

Obrazek jest fotografia plakatu wydanego przez PopChart Lab, dzięki któremu każdy miłośnik podboju kosmosu będzie mógł się zapoznać ze wszystkimi 113 ma pojazdami.

Trajektorie lotu

Każda z nich jest numerowana. Tabela poniżej z tym samym numerem przedstawia pojazdy, które przebył tę trasę. Są tam trajektorie bezpośrednie, oraz mnóstwo wykorzystujących efekt procy grawitacyjnej wokół ciał niebieskich, który zapewniają większą dynamikę pojazdom w drodze do bardziej odległych miejsc przeznaczenia jak na przykład Pluton. W niektórych przypadkach, trajektoria obejmuje obejmuje wiele orbit wokół pobliskich (jak na warunki kosmiczne) planet takich jak Jowisz, centralnie położony i zdolny do generowania potężnego efektu procy grawitacyjnej.

Wiele z nich nakłada się na siebie, ponieważ agencje kosmiczne wysyłają swoje pojazdy znanymi i sprawdzonymi “trasami”. Wyznaczanie nowych trajektorii nie należy do łatwych.

Poniżej znajdziecie wszystkie do których docierają statki kosmiczne z naszej małej niebieskiej planety.

Księżyc

Nasze zainteresowanie księżycem wynika z kilku faktów. Przede wszystkim jest blisko. Dodatkowo można się z niego wiele dowiedzieć o historii ziemi, a to głównie dlatego, że jego powierzchnia jest niezmieniona od miliardów lat. w przeciwieństwie do ziemi, księżyc nie jest narażony na ruchy tektoniczne ani warunki atmosferyczne, które ciągle zmieniają powierzchnię ziemi. Przemysł kosmiczny widzi księżyc jako doskonałe miejsce na bazę wypadowa do podboju kosmosu i eksploracji dalszych planet.

Pojazdy księżycowe

Póki co nikt już tam nie lata od czasów misji apollo, które jako pierwsze i jedyne w historii  pozwoliły człowiekowi postawić nogę na powierzchni innego ciała niebieskiego.

Mars

Mars interesuje nas przede wszystkim jako miejsce do zamieszkania w być może nie tak odległej przyszłości. Historia marsa budzi wiele emocji w gronie naukowców, badaczy oraz autorów science-fiction. Powierzchnia marsa przypomina krajobrazy podobne do ziemskich. Widoczne linie wyglądają jak wyschnięte koryta rzek. To właśnie obecność wody na marsie sprawia, że planowane są coraz to nowe misje.

misje na marsa

Poza tym, Mars jest pierwsza planeta na której udało się wylądować sondę kosmiczną. Dzięki zdjęciom panoramicznym z zrobionym przez ROVER’a przez chwilę możemy poczuć się tak, jakbyśmy tam byli.

Wenus

Oczy naukowców skierowane są w stronę Wenus nie tylko w poszukiwaniu kobiet. Krążąca w przeciwnym kierunku co ziemia Wenus jest blisko i w dodatku jest bardzo ciekawa. Temperatura na powierzchni wynosi 900 stopni a jej atmosfera jest bardzo ciężka a ciśnienie atmosferyczne 90 razy większe niż na ziemi. Atmosfera wenus składa się w 96.5% z dwutlenku węgla.

Misje na Wenus

Naukowcy uważają, że jednym z powodów takiej temperatury jest efekt cieplarniany. Jest to jeden s powodów, dla których interesują się tą planetą. Uważają oni, że możemy się wiele dowiedzieć o efekcie cieplarnianym i chronić naszą planetę przed zgubnymi jego efektami.

Pluton

Misja na PlutonaPóki co, udało nam się zobaczyć najbardziej odległą planetę (Plutona) z bliska i odkryć w 2015 roku pokrywę lodową. Naukowcy spekulują, że pod jej powierzchnia może znajdować się woda a w niej życie.

Co dalej ?

Nasz podbój kosmosu dopiero co się rozpoczyna. Pierwsze statki kosmiczne były bardzo prymitywne lecz z czasem naukowcy wykazali się niesamowitym sprytem i pomysłowością. Rozwijają coraz to nowsze formy napędu i zasilania.

Pchani do przodu przez ludzką ciekawość w końcu dotrzemy tam, gdzie chcemy. Jaki będzie tego koszt…to już zupełnie inna sprawa i dobry temat na następnego posta.

 

Tekst powstał na podstawie artykułu z BigThink 2016

Komentarze

Skomentuj Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany